Jeg har studert regulering av muskelvekst hos atlantisk laks, og har senere forsket på hvordan ulike faktorer påvirker filetkvalitet og reguleringen av astaxantinmetabolismen. Gjennom mer enn 15 år har jeg arbeidet med ernæring hos laks, med hovedvekt på lipidmetabolisme.
Min forskning har omfattet flere aspekter ved omega-3-metabolismen hos laks, inkludert regulering og stimulering av omega-3-syntese, genetiske forskjeller i evnen til å syntetisere omega-3-fettsyrer, samt fiskens ernæringsmessige behov. Jeg har også studert og evaluert ulike kilder til omega-3-fettsyrer i laksefôr.
Videre har jeg forsket på de bioaktive effektene av marine fettsyrer, inkludert MUFA og VLC-PUFA, med særlig fokus på hudhelse hos både laks og mennesker. Oksidasjon og cellulære responser på oksidativt stress er også sentrale forskningsområder.
Jeg har arbeidet med in vitro-dyrket kjøtt fra både laks og kylling. I forskningen benytter jeg både in vitro-cellekulturer og in vivo-fiskeforsøk, kombinert med biokjemiske og molekylærbiologiske metoder. Jeg har også erfaring med CRISPR-basert genregulering i både cellekulturer og laks.

+47 64 97 03 84

E-post

Ås

Ernæring og fôrteknologi

Se publikasjoner i NVA



Secret Link