Fiskemel er en utmerket fôringrediens, men hvordan kan det produseres med enda høyere kvalitet for laksens helse, kvalitet og velferd?

Sist oppdatert

Les på engelsk

Start

01. sep 2025

Slutt

30. aug 2028

Finansiert av

FHF - Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering

Samarbeid

Skretting AS og Pelagia AS.

Bakgrunn

Laksefôr har vært i kontinuerlig endring, og det er usikkert om dagens oppdrettsfôr er tilstrekkelig optimalt sammensatt for laks som lever under stadig mer krevende forhold og med krav til produksjonseffektivitet. Erfaring fra fôrprodusenter og forskning viser at økt protein-til-lipid-ratio i fôr forbedrer produksjonseffektivitet, slakteutbytte og muskeltykkelse i ulike vektklasser av oppdrettslaks. Høyt proteinnivå kommer ofte fra økt andel fiskemel i fôrformuleringen.

Fiskemel har tradisjonelt utgjort en stor andel av fôret som en balansert kilde til proteiner og essensielle aminosyrer som sikrer god tilvekst i laks. I takt med økende akvakulturproduksjon, vil det ikke være tilstrekkelig mengder av marine ressurser til å dekke proteinbehovet bare fra fiskemel. Det fiskemelet som inngår i fôr til laks bør derfor være av god kvalitet.

Pelagisk fisk og andre marine arter inneholder mye vannløselig protein/nitrogen-fraksjoner i form av nukleotider, frie aminosyrer (mest ikke-essensielle), samt andre nitrogenforbindelser som f.eks. methylaminer (TMAO) som er avgjørende for å beskytte pelagisk fisk mot stressfaktorer (salinitet, lavt temperatur om vinteren, vanntrykk etc.) i havet.

Kommersiell produksjon av fiskemel baserer seg på produksjon av et fullmel der de vannløselige komponentene (limvannet) som skilles ut i kokeprosessen tilbakeføres og tørkes sammen med fiskemelet. Skånsomt produserte fiskemel tørket ved lav temperatur (LT mel) vil normalt ha høyere kvalitet og fordøyelighet enn et standard fiskemel, men koster mer å produsere.

Mål

Å dokumentere merverdier (funksjonelle egenskaper) av skånsomt produserte høykvalitets fiskemel fra ulike råstoff (kolmule og sild) i fôr til oppdrettslaks i krevende produksjonsfaser.

Dette gjør vi

I dette prosjektet vil man sammenligne effekter av ulike tørkebetingelser for kvalitet og funksjon av fiskemel basert på skånsom lav temperatur tørking av fiskemel produsert fra ferskt marint råstoff sammenlignet med et konvensjonelt damptørket fiskemel, og studere hvordan de ulike produksjonsbetingelsene påvirker:

1) Kvalitet og sammensetting av fiskemel

2) Stabilitet og sammensetting av vannløselige komponenter.

I tillegg vil prosjektet kartlegge hvordan ulike kvaliteter av fiskemel påvirker:

3) Osmo-regulering og andre funksjonelle egenskaper i laksesmolt i særlig krevende produksjonsperioder, dvs. ved tidlig sjø-utsett og i påvekstfase av laks under lave vintertemperaturer.

Kontaktperson

Secret Link