Webinar
Sluttwebinar i FutureProteinCrops

På dette webinaret vil du få en oppsummering av resultater fra forskningsprosjekt FutureProteinCrops (2022-2025) og det blir diskusjon rundt framtidens produksjon og bruk av proteinvekster i Norge.
Dato
25. nov 2025
26. nov 2025
Tid
12:00 - 15:30
Sted
Microsoft Teams
Pris
Gratis
Seminaret holdes digitalt (Teams) på ettermiddagene 25. og 26. November, 12:00-15:30. Påmelding skjer gjennom NMBUs websider.
Om webinaret:
Detaljert program kunngjøres i oktober.
På tirsdag 25. november vil fokuset være på resultater fra feltforsøk og analyser, og presentasjonene holdes på engelsk.
Onsdag 26. november vil fokuset være på konsekvenser for de norske verdikjedene, og framtidsperspektiver. Disse presentasjonene og diskusjonene vil foregå på norsk.
Om prosjektet:
I FutureProteinCrops (2022–2025, finansiert av FFL/JA og industrien) har vi undersøkt potensialet for å øke norsk produksjon av erter og åkerbønner. Bakgrunnen for prosjektet er en økende markedsinteresse for plantebaserte proteinprodukter. Prosjektet har hatt to hovedmål:
- Å utvikle kunnskap og materiale som kan danne grunnlaget for en mulig framtidig norsk planteforedling innen disse vekstene.
- Å løse viktige agronomiske utfordringer gjennom forbedrede dyrkingsmetoder for å oppnå stabile, høye avlinger med optimal kvalitet under norske klimaforhold.
Prosjektet dekker et bredt spekter av forskningsaktiviteter, og noen hovedtemaer er listet opp nedenfor:
- Sortsforsøk
- Undersøkelser av plantefysiologiske egenskaper som er viktige for agronomisk ytelse
- Grundig studie av avlingsstabilitet
- Moderne feltfenotyping ved bruk av multispektral bildeanalyse
- Undersøkelser av genetisk variasjon for å optimalisere foredlingsstrategier og bruk av genetiske markører
- Forbedring av dyrkingspraksis knyttet til etablering, unngåelse av jordpakking og høstestrategier
- Integrert plantevern
- Kvalitetsanalyser av protein og stivelse
- Analyser av antinæringsstoffer som tanniner og vicin/convicin i åkerbønne